3.

Kişisel Psikokineziyoloji

Her insanın hayatında baskıladığı, gerektiği gibi hislerini yaşayamadığı durumlar olmuştur. Bu baskılanan hisler hiçbir dönemde psikolojik boyutta dengelenmiyorsa,  bu hisler davranış bozukluğu veya bedensel sorunlarla tekrar dikkati kendine çekmek ve gün yüzüne çıkmak istiyor olabilir. Bir misal vermek gerekirse:

Bazı insanlar küçücük olaylara haddinden fazla tepki verebiliyor. Eşinin iyi  niyetli yapmış olduğu  küçük eleştiri karşısında diğer eş hayati tehlike yaşıyormuş gibi tepki vermesi ve çok sevdiği eşini aslında istemediği halde ayrılmayla tehdit etmesi buna bir örnektir.

Gereğinden fazla tepki vermenin aslında geçmişte yaşanan bir olaya karşı bir savunma reaksiyonu olduğunu ve aslında o anda verilmesi gereken bir tepkinin gecikmeli olarak şimdi de yaşanan bir olaya taşınmasına bir davranış bozukluğu çerçevesinden bakılabilinir.

Tıpta böyle davranışlar için elbette birçok farklı açıklama olsa da, Psikokineziyoloji'de bu hareketlerin aslında geçmişte yaşanan bir olaya gereken hissi tepkiyi verememenin, yani bir erteleme durumunun oluşmasına ve bu ertelemenin sonucunda davranış bozukluklarıyla veya bedensel semptomlarla bu çözülmemiş psikolojik çatışmanın gün yüzüne çıkması penceresinden değerlendiriyoruz.

Psikokineziyolojik yaklaşımla amacımız bu çözümlenememiş hisleri yaşayan insanın etki alanından ayırmak. Bunun için farklı yöntemler kullanıyoruz. Psikokioneziyoloji bu bağlamda problemleri derinlerinde bulunan ve sorunları çok fazla konuşmadan kökten halletmek isteyen insanlar için çok uygundur.

Daha fazla bilgi için muayenehanemizle irtibata geçebilirsiniz.